Boys - Girls
Individual Rankings
1981 - 1982 - 1983




Ratings are calculated based on how fast each runner has run relative to the competition and represents time for an average course in average conditions.




RankNameGradeSchool 1979198019811982 All-Time Season RankState Finals Rating
Tom Feder 12 Crown Point 16:39 16:12 15:53 15:26 #35   15:23
Matt Grady 12 Muncie Northside 16:11 15:26 15:27 #44   15:20
Rob Carrasco 11 Mishawaka 16:26 15:30 #58   15:24
Ron Pepple 12 DeKalb 16:00 15:44 15:32 15:33 #73   15:41
Dave Dahlberg 12 Center Grove 16:20 15:56 15:33 #74   15:27
Dan Boston 12 Carmel 16:25 15:48 15:36 #93   15:29
Todd Crosson 12 Connersville 16:01 15:41 #142   15:34
Richie Garing 12 Carmel 15:42 15:42 #165   15:36
Scott Williams 10 Ben Davis 15:44 #198   15:38
10  John Safer Hamilton Southeastern 15:45 #222  
11  Ron Sharp 11 Blackford 16:13 15:46 #240   15:39
12  Dan Higgason 12 Gavit 16:27 15:52 #413   15:47
13  Bob Stolz 12 Jefferson 15:59 15:54 #480   15:48
14  Dan Mulvihill 12 Portage 16:34 16:13 15:55 #505   15:49
15  Chris Norrick 12 Norwell 16:13 15:56 #553   15:50
16  Eric Rush 11 Bloomington South 16:43 16:06 15:57 #575   16:00
17  Michael Lenahan 12 Terre Haute North 16:09 15:58 #614   15:53
18  Doug Peterson 11 Jay County 16:18 15:59 #657   16:23
19  Douglas Wilson 12 Bloomington South 16:37 16:00 #692   16:11
20  Leonard Bareford 12 Carmel 16:15 15:53 16:01 #717   16:21
21  Dean Kunz 12 Jasper 16:01 #733   15:56
22  Charles Clendenen 12 Harding 16:02 16:01 #743   16:03
23  Mike Mazier 12 West Noble 16:11 16:02 #763   15:55
24  Pat Rice 12 Northrop 16:13 16:13 16:03 #798   16:02
25  Todd Meier 12 Hauser 16:04 #849   15:59
26  Brent Caudill 11 Mishawaka 16:04 #850   16:01
27  Jeffrey Regenold 12 Wayne 16:33 16:04 #887   15:58
28  Dan Taylor 11 Connersville 16:05 #925  
29  Jeff Wheeler 10 Mt. Vernon (Fortville) 16:05 #926   16:36
30  Kent Mahnesmith 10 Angola 16:05 #928   15:59
RankNameGradeSchool 1979198019811982 All-Time Season RankState Finals Rating
31  Nick Eyrich 12 North Newton 16:41 16:06 #933   16:05
32  David Hardebeck 12 Warren Central 17:21 16:29 16:07 #987   16:06
33  Scott Jean 11 Bloomington North 16:08 #1,059   16:01
34  Marty Jones 12 Terre Haute North 16:14 16:10 #1,167   16:09
35  Terry Hammans 12 Martinsville 15:58 16:10 #1,168   16:11
36  Randy Houser 11 Prairie Heights 16:10 #1,173   16:06
37  Ken Lynch 12 DeKalb 16:10 #1,185   16:03
38  Brian Ayersman 11 Lake Central 16:11 #1,226   16:04
39  Kurt Frazier 10 Riley 16:11 #1,233   16:07
40  Tom Mills 11 Northrop 17:24 17:12 16:11 #1,245   16:13
41  Curt Franke 11 Norwell 16:37 16:11 #1,275   16:05
42  Scott Schroer 11 Valparaiso 16:32 16:12 #1,288   16:08
43  Kenny Pinaire 10 North Harrison 16:13 #1,373   16:07
44  Kenny Williams Snider 16:13 #1,400   16:42
45  Brian Brown Elkhart Memorial 16:13 #1,414  
46  Aaron Vansickle 12 Western Boone 16:14 #1,494  
47  Bob Bragg Eastbrook 16:14 #1,499  
48  Gary Nolley Shelbyville 16:14 #1,500  
49  Bob Schroer 12 South Putnam 16:15 #1,528   16:20
50  Brady Nielson Washington (South Bend) 16:15 #1,569