Boys - Girls
Freshmen
2018 - 2019 - 2020




Ratings are calculated based on how fast each runner has run relative to the competition and represents time for an average course in average conditions.




RankNameSchool FR Year
Overall
All-Time Grade Rank
Kole Mathison Carmel 15:55 #12    #3    
Ty Garrett Center Grove 16:13 #34    #11    
Drew Costelow Center Grove 16:19 #44    #23    
Dylan Zeck Terre Haute North 16:45 #120   
Ezra Burrell Brebeuf Jesuit 16:46 #124   
Elijah Stenberg West Lafayette 16:48 #136   
Tate Meaux Fishers 16:54 #167   
Jaxon Miller Northridge 16:55 #173   
Nate Killeen North Central (Indpls) 16:59 #206   
10  Tommy Claxton Goshen 17:01 #217   
11  Matteo Rosio Brebeuf Jesuit 17:06 #243   
12  Jaryn Weinel Jasper 17:06 #245   
13  Jarret Rockwell Center Grove 17:06 #247   
14  Matthew Helton Zionsville 17:07 #250   
15  Asher Propst Noblesville 17:10 #277   
16  Austin Cripe West Noble 17:11 #279   
17  Brayden Henkle Franklin Central 17:12 #292   
18  Chase Austin Brown County 17:13 #295   
19  Parker Mimbela Center Grove 17:13 #299   
20  Ryan Handy Zionsville 17:15 #319   
21  Jason Juarez Penn 17:19 #342   
22  Cj Davidson Zionsville 17:19 #346   
23  Caden Carpenter Fishers 17:20 #348   
24  Austin Wilson Fishers 17:20 #350   
25  Charlie Leedke Carmel 17:20 #351   
26  Andrew Arnos New Haven 17:20 #354   
27  Grant Flora West Noble 17:20 #359   
28  Will Nobbe Zionsville 17:25 #402   
29  Jackson Tuck Chesterton 17:28 #427   
30  Brandon Rice Austin 17:29 #435   
RankNameSchool FR Year
Overall
All-Time Grade Rank
31  Griffin Hennessy Center Grove 17:31 #456   
32  Gabe Hallam Lakewood Park Christian 17:34 #474   
33  Xavier Guarneros North Central (Indpls) 17:34 #478   
34  Nic Kaiser Bloomington North 17:34 #479   
35  Quavion Hooks Carmel 17:34 #482   
36  Sam Hobbeheydar Columbus North 17:35 #484   
37  Clayton Guthrie Columbus North 17:35 #487   
38  Joeseph Cholger Rochester 17:36 #502   
39  Josh Tuck Chesterton 17:36 #504   
40  Jacob Strietelmeier Columbus North 17:37 #511   
41  Dave Ford Wabash 17:39 #529   
42  Andrew Charbonneau North Central (Indpls) 17:39 #534   
43  Liam Eifert Cathedral 17:40 #535   
44  Ryan York Hanover Central 17:40 #538   
45  Luke Nier Warsaw 17:40 #539   
46  Chase Cates Northeastern 17:40 #541   
47  Logan Arive Fishers 17:40 #543   
48  Will Gubbins Jasper 17:40 #544   
49  Noah Price Liberty Christian 17:41 #551   
50  Jordan Rockey Huntington North 17:41 #557   
51  Tristen Wuethrich Rensselaer Central 17:42 #569   
52  Dan Montgomery Carmel 17:42 #570   
53  Evan Long Tipton 17:42 #575   
54  Nehring Emerson Plainfield 17:44 #590   
55  Jordan Burden NorthWood 17:45 #599   
56  Kj Sweeney Carmel 17:45 #601   
57  Brendan Nix Bishop Dwenger 17:46 #606   
58  Ty Ivanyo Morgan Twp 17:46 #607   
59  Brady Watts Austin 17:48 #622   
60  Aaron Lord New Albany 17:48 #628   
RankNameSchool FR Year
Overall
All-Time Grade Rank
61  Tristan Trevino Lawrence Central 17:50 #652   
62  Landon Biegel Oak Hill 17:50 #655   
63  Ryle Worland Carmel 17:51 #661   
64  Tyler Neff Homestead 17:52 #682   
65  Elza Niemeier Fishers 17:52 #688   
66  Andrew Blake Pendleton Heights 17:52 #689   
67  Harrison Hulsman Jasper 17:54 #705   
68  Kellen Hottell Columbus North 17:54 #707   
69  Lyndon Miller Westview 18:00 #762   
70  Jack Gildea Bloomington South 18:00 #765   
71  Lain Brayden Tell City 18:02 #773   
72  John Merritt Columbus North 18:02 #775   
73  Pabo Sutter Bishop Dwenger 18:02 #779   
74  Nolan Bales Plymouth 18:02 #780   
75  Ethan Nix Fishers 18:02 #782   
76  Jude Bane Seymour 18:06 #824   
77  Owen Flynn Westfield 18:06 #828   
78  Aidan Lord New Albany 18:06 #829   
79  Justin Beard Bloomfield 18:06 #832   
80  Nathan Murphy Crown Point 18:07 #838   
81  Ethan Hines Guerin Catholic 18:07 #842   
82  Caleb Harms Lawrence North 18:07 #848   
83  Evan Murphy Crown Point 18:07 #852   
84  Zach Miller Fairfield 18:08 #861   
85  Ben Keeton Lowell 18:08 #866   
86  Connor Carlile Cathedral 18:10 #889   
87  John Hawks Lebanon 18:10 #891   
88  Quavion Galbreath Carmel 18:10 #894   
89  Wade Wisler Bloomington North 18:12 #911   
90  Quinton Weflen Franklin Central 18:12 #915   
RankNameSchool FR Year
Overall
All-Time Grade Rank
91  Kaden Smith Lake Central 18:13 #919   
92  Timothy Smith Terre Haute South 18:13 #920   
93  Skyler Cole Zionsville 18:14 #935   
94  George Hufendick Harrison (WL) 18:15 #944   
95  Trey Hall Plymouth 18:15 #949   
96  Austin Whitrock Riley 18:15 #953   
97  Kyle Clark Bloomington North 18:16 #957   
98  Jimmy Dillabaugh Valparaiso 18:16 #958   
99  Alex Ross Terre Haute North 18:16 #962   
100  Jacob Wright West Lafayette 18:17 #973   
101  Rhys Piovisan Edgewood 18:18 #986   
102  Ben Kelly Providence 18:18 #990   
103  Carter Howell Columbus North 18:19 #997   
104  Noah Zmuda Northridge 18:19 #999   
105  Eli Wahlman Jennings County 18:19 #1,008   
106  Kyler Davidson Austin 18:20 #1,018   
107  Mason Ray Carroll (Flora) 18:21 #1,026   
108  Nathaniel Murray Greensburg 18:22 #1,044   
109  Daniel Pritchett Frankfort 18:22 #1,049   
110  Jayden Reece Elwood 18:23 #1,064   
111  Will Russell Columbus North 18:24 #1,071   
112  Colton Stoll Barr-Reeve 18:24 #1,081   
113  Zachary Traylor F.J. Reitz 18:25 #1,085   
114  Ash Caylor Hamilton Southeastern 18:26 #1,098   
115  Pierce Lashley Heritage Hills 18:26 #1,099   
116  Colton Boggs Wapahani 18:26 #1,100   
117  Ethan LaCroix Snider 18:26 #1,104   
118  Oxiel Castro North Harrison 18:26 #1,107   
119  Riley Clark Valparaiso 18:27 #1,119   
120  Owen Stewart Fort Wayne North Side 18:27 #1,123   
RankNameSchool FR Year
Overall
All-Time Grade Rank
121  Quaid Mull Hagerstown 18:28 #1,129   
122  Isaac Cooley New Albany 18:28 #1,130   
123  Cooper Kane Fishers 18:28 #1,133   
124  Isaac Ross Terre Haute North 18:29 #1,142   
125  Grant Belush Fishers 18:29 #1,144   
126  Bridger Fowler Chesterton 18:29 #1,148   
127  Aiden Frost Lebanon 18:29 #1,152   
128  Sam Hinds Westfield 18:30 #1,169   
129  Raven King Manchester 18:31 #1,172   
130  Luke Schramm Elkhart Christian Academy 18:31 #1,173   
131  Zachary Pletcher Columbia City 18:31 #1,174   
132  Clay Butler Ben Davis 18:31 #1,179   
133  Justin Scott Twin Lakes 18:32 #1,182   
134  Isaiah Smith University 18:32 #1,190   
135  Isaac Bodkins Bellmont 18:32 #1,193   
136  Konner Palmer Lakeland 18:32 #1,194   
137  Cody Rabideau Bishop Luers 18:33 #1,197   
138  Evan Turner Crown Point 18:33 #1,203   
139  Nick Shedron Rossville 18:33 #1,204   
140  Jacob Windy Elkhart Central 18:34 #1,211   
141  Kevin Zehr Woodlan 18:34 #1,214   
142  Nicholas Probst Penn 18:34 #1,215   
143  Zane Lightfoot Elkhart Central 18:34 #1,216   
144  Rafe Silbaugh Brown County 18:34 #1,220   
145  Gannon Crosser Yorktown 18:35 #1,228   
146  Hunter Kline East Noble 18:35 #1,235   
147  Victor Alex Cuevas Ben Davis 18:36 #1,250   
148  Colin Brier Hamilton Southeastern 18:37 #1,253   
149  Caden Landis Monroe Central 18:37 #1,254   
150  Everett Carlisle Carmel 18:38 #1,269   
RankNameSchool FR Year
Overall
All-Time Grade Rank
151  Zachary Lien Brownsburg 18:39 #1,275   
152  Anthony Gery Homestead 18:39 #1,279   
153  Tyler Myers Evansville Day 18:39 #1,285   
154  Kolbey Wegner Winamac 18:39 #1,291   
155  Cole Baker Bedford North Lawrence 18:40 #1,293   
156  Henry Leffler North Central (Indpls) 18:40 #1,294   
157  Blake Nietert Carroll (FW) 18:40 #1,300   
158  Noah McFall Jennings County 18:41 #1,307   
159  Ryun Hoffert Warsaw 18:41 #1,308   
160  Nate Burns Mooresville 18:41 #1,310   
161  Caleb Cork South Knox 18:41 #1,311   
162  Dawson LeMay Avon 18:42 #1,315   
163  Aiden Shaw Avon 18:42 #1,321   
164  Cullen Broda Avon 18:43 #1,331   
165  Lucas Steward Danville 18:43 #1,338   
166  Garrett Hall Warsaw 18:44 #1,350   
167  C.J Slvester Bloomfield 18:44 #1,353   
168  Nick Ostendorf Lawrence North 18:45 #1,364   
169  Harrison DePorter Morgan Twp 18:45 #1,367   
170  Ty Murphy Franklin Community 18:45 #1,372   
171  Gabe Sayre Blue River Valley 18:46 #1,375   
172  Jon Spicher Northridge 18:46 #1,378   
173  Clay Batio Delta 18:46 #1,379   
174  Caleb Stillwell Princeton 18:46 #1,380   
175  Landon Davis Garrett 18:47 #1,391   
176  Declan O'Donnell Penn 18:47 #1,400   
177  Grayson Welch Homestead 18:48 #1,409   
178  Nick Gring Valparaiso 18:48 #1,411   
179  Dunkin York South Putnam 18:48 #1,412   
180  Eli Berg Forest Park 18:49 #1,419   
RankNameSchool FR Year
Overall
All-Time Grade Rank
181  Hank Slater Northview 18:49 #1,424   
182  Neil Fairman Carmel 18:50 #1,436   
183  Tomas Balcius Carmel 18:51 #1,442   
184  Colyn Chris Concord 18:51 #1,443   
185  Brayden Monnett North Putnam 18:51 #1,449   
186  Hunter Williams Orleans 18:51 #1,458   
187  Xander Wood Westview 18:51 #1,459   
188  Stevie Klimczak South Central (UM) 18:52 #1,469   
189  Grant Dunnuck Hamilton Southeastern 18:52 #1,470   
190  Ike O'Neill Westfield 18:52 #1,473   
191  Kyler Strange Lebanon 18:52 #1,476   
192  Dylan Lopez Lake Central 18:52 #1,477   
193  Landon Herbert Angola 18:53 #1,483   
194  Jacob Kieffer Carroll (FW) 18:54 #1,492   
195  Rob Rogers East Noble 18:54 #1,493   
196  Chase Reyes Portage 18:54 #1,495   
197  Will Young Valparaiso 18:54 #1,499   
198  Brady Barnes Noblesville 18:54 #1,500   
199  Kaleb Cage Frankton 18:54 #1,506   
200  Jacob Blackburn Carroll (FW) 18:55 #1,508   
201  Nathan Nova Valparaiso 18:55 #1,509   
202  Jacob Bragg Noblesville 18:55 #1,513   
203  Eddie Ray Jennings County 18:55 #1,519   
204  Clayton Brown DeKalb 18:56 #1,537   
205  Keenan Brown DeKalb 18:56 #1,538   
206  Oliver Biek Goshen 18:56 #1,539   
207  Chase Staggs South Knox 18:57 #1,550   
208  Max Holden Bloomington North 18:58 #1,554   
209  Jake Skinner Carroll (Flora) 18:58 #1,560   
210  Nathan Hayden Lowell 18:58 #1,568   
RankNameSchool FR Year
Overall
All-Time Grade Rank
211  Ethan Miller Portage 18:59 #1,572   
212  Jaiden Gray North Central (Indpls) 19:00 #1,583   
213  Juan Mate Pecina North White 19:00 #1,589