Boys - Girls
Brown County Sectional
2020 - 2021 - 2022



These are rankings of individuals and teams that run in this sectional. It is not a projected order of finish in the race.
Below the rankings is a projection of this round of the tournament.



RankNameGradeSchoolRatingState Rank
Reese Kilbarger-Stumpff 12 Columbus North 15:33 #4  
Matt Newell 12 Columbus North 15:52 #14  
Clayton Guthrie 11 Columbus North 16:12 #36  
Evan Carr 12 Columbus North 16:14 #39  
Mateo Mendez 11 Columbus North 16:24 #64  
Chase Austin 11 Brown County 16:30 #83  
Will Russell 11 Columbus North 16:37 #102  
Will Kiel 12 Columbus North 16:46 #134  
Jude Bane 11 Seymour 16:46 #135  
10  Kellen Hottell 11 Columbus North 16:50 #151  
11  Marco Avila 10 Columbus North 17:08 #244  
12  Michael Proffer 12 Seymour 17:19 #314  
13  Neal White 9 Columbus North 17:25 #350  
14  Jacob Strietelmeier 11 Columbus North 17:28 #386  
15  Martin Barco 10 Martinsville 17:30 #401  
16  Akot Tong 10 Columbus North 17:33 #415  
17  Aidan Jeffares 9 Columbus North 17:33 #416  
18  Sam Hobbeheydar 11 Columbus North 17:33 #417  
19  Adam Reckers 10 Columbus North 17:42 #492  
20  Charlie Smith 11 Columbus North 17:59 #661  
21  Griffin Worzella 12 Martinsville 18:11 #788  
22  Will Littrell 12 Columbus North 18:14 #827  
23  Damien Dixon 10 Columbus North 18:15 #836  
24  Cord Smith 10 Brown County 18:17 #868  
25  Rhett Silbough 12 Brown County 18:20 #904  
26  David Eggleton 12 Martinsville 18:20 #912  
27  Draven Martinez 9 Columbus North 18:21 #925  
28  Aidan McGill 10 Columbus North 18:22 #939  
29  Ty Tormoehlen 9 Seymour 18:23 #944  
30  Ethan Lax 12 Columbus North 18:38 #1,133  
31  Max Hostetter 10 White River Valley 18:39 #1,158  
32  Rafe Silbaugh 11 Brown County 18:41 #1,189  
33  Rylan Hottell 10 Columbus North 18:42 #1,201  
34  Kaushal Padmanabhan 12 Columbus North 18:42 #1,204  
35  Sam Rockey 10 Seymour 18:43 #1,213  
36  Chance Ratliff 9 Brownstown Central 18:45 #1,244  
37  Charlie Webb 10 Brown County 18:48 #1,279  
38  Waylon Patrick 12 Brown County 18:50 #1,304  
39  Easton Collier 10 Martinsville 18:51 #1,314  
40  Case Smith 9 Brown County 18:53 #1,340  
RankNameRatingState Rank
Columbus North 124 #1  
Seymour 827 #98  
Brown County 852 #103  
Martinsville 1,039 #137  
Brownstown Central 1,283 #178  



Sectional Simulation




Based on results of 5,000 simulations of the IHSAA Tournament. Numbers in tables represent percentage of times each outcome occured during simulation.



SchoolAvg FinishAvg ScoreMin ScoreMax Score Finishing Place
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Columbus North 1.0 16 15 22 100.0
Brown County 2.3 72 55 95 69.8 30.2
Seymour 2.7 78 55 101 30.2 69.8
Martinsville 4.0 108 98 122 99.2 0.8
Brownstown Central 5.0 127 98 143 0.8 99.2


RunnerSchoolRatingAvg Finish Finishing Place
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Reese Kilbarger-Stumpff Columbus North 15:33 1.0 98.1 1.8 0.0
Matt Newell Columbus North 15:52 1.5 1.8 95.7 2.2 0.2
Clayton Guthrie Columbus North 16:12 2.9 1.2 51.8 33.5 10.7 2.4 0.3 0.1
Evan Carr Columbus North 16:14 3.3 0.7 34.3 43.6 16.6 4.0 0.7 0.1
Mateo Mendez Columbus North 16:24 4.7 3.6 12.6 47.7 26.3 8.3 1.4 0.2
Chase Austin Brown County 16:30 5.6 0.0 0.6 7.7 8.1 16.7 27.8 19.9 13.8 5.4 0.1
Will Russell Columbus North 16:37 6.5 0.0 0.5 5.0 26.7 38.3 22.8 6.5 0.1
Will Kiel Columbus North 16:46 7.8 0.2 4.4 16.1 37.7 39.5 2.0 0.1
Jude Bane Seymour 16:46 7.8 0.5 1.4 3.1 8.4 16.3 24.0 46.0 0.3
Michael Proffer Seymour 17:19 9.6 0.2 1.9 74.6 23.2 0.1 0.0
Martin Barco Martinsville 17:30 10.3 0.5 22.9 76.3 0.3 0.0
Griffin Worzella Martinsville 18:11 12.2 0.0 44.8 22.3 15.5 9.2 4.7 2.1 0.7 0.4 0.2
Cord Smith Brown County 18:17 13.4 0.3 20.8 21.2 20.5 17.9 11.7 4.9 1.9 0.5 0.1
Rhett Silbough Brown County 18:20 13.8 0.0 13.3 19.2 20.6 19.7 14.2 8.1 3.1 1.3 0.3
David Eggleton Martinsville 18:20 14.1 8.4 20.9 18.4 20.0 14.8 8.2 4.4 2.2 1.4
Ty Tormoehlen Seymour 18:23 14.5 0.0 10.9 13.1 17.4 16.8 18.9 10.2 6.3 2.6 1.9
Max Hostetter White River Valley 18:39 17.8 0.8 1.8 3.0 5.6 10.1 16.4 15.6 12.3 10.5
Rafe Silbaugh Brown County 18:41 18.3 0.1 0.2 1.5 2.9 8.1 14.4 17.3 18.3 14.5
Sam Rockey Seymour 18:43 18.8 0.1 0.6 1.3 3.3 6.0 13.5 14.9 13.4 11.3
Chance Ratliff Brownstown Central 18:45 19.3 0.3 0.6 1.3 3.0 5.6 9.9 13.0 13.0 11.4
Charlie Webb Brown County 18:48 20.1 0.0 0.0 0.2 0.7 3.1 5.4 9.6 13.6 15.4
Waylon Patrick Brown County 18:50 20.6 0.2 0.5 1.7 4.2 7.2 11.6 15.1
Case Smith Brown County 18:53 21.6 0.1 0.2 0.9 1.9 4.2 7.1 10.4