Boys - Girls
Columbus North Regional
2020 - 2021 - 2022



These are rankings of individuals and teams that feed into this regional. It is not a projected order of finish in the race.
Below the rankings is a projection of this round of the tournament.



RankNameGradeSchoolRatingState Rank
Reese Kilbarger-Stumpff 12 Columbus North 15:33 #4  
Matt Newell 12 Columbus North 15:52 #14  
Clayton Guthrie 11 Columbus North 16:12 #36  
Evan Carr 12 Columbus North 16:14 #39  
Mateo Mendez 11 Columbus North 16:24 #64  
Chase Austin 11 Brown County 16:30 #83  
Will Russell 11 Columbus North 16:37 #102  
Will Kiel 12 Columbus North 16:46 #134  
Jude Bane 11 Seymour 16:46 #135  
10  Kellen Hottell 11 Columbus North 16:50 #151  
11  Lane Elsner 12 Jennings County 16:54 #167  
12  Eli Wahlman 11 Jennings County 16:55 #180  
13  Wyatt Beck 12 Austin 16:58 #188  
14  Chance Craig 12 Austin 17:01 #200  
15  Carlos Mata 9 Austin 17:01 #201  
16  Brandon Rice 11 Austin 17:03 #210  
17  Marco Avila 10 Columbus North 17:08 #244  
18  Michael Proffer 12 Seymour 17:19 #314  
19  Aidan Ernstes 12 Jennings County 17:20 #322  
20  Neal White 9 Columbus North 17:25 #350  
21  Brenden Baker 12 Jennings County 17:28 #379  
22  Jacob Strietelmeier 11 Columbus North 17:28 #386  
23  Martin Barco 10 Martinsville 17:30 #401  
24  Jackson Marshall 11 Austin 17:32 #408  
25  Akot Tong 10 Columbus North 17:33 #415  
26  Aidan Jeffares 9 Columbus North 17:33 #416  
27  Sam Hobbeheydar 11 Columbus North 17:33 #417  
28  Logan Mcintosh 12 Jennings County 17:35 #439  
29  Adam Reckers 10 Columbus North 17:42 #492  
30  Noah McFall 11 Jennings County 17:43 #506  
31  Charlie Smith 11 Columbus North 17:59 #661  
32  Griffin Worzella 12 Martinsville 18:11 #788  
33  Dylan Kinser 12 Charlestown 18:11 #794  
34  Brayden Furnish 10 Austin 18:13 #821  
35  Will Littrell 12 Columbus North 18:14 #827  
36  Damien Dixon 10 Columbus North 18:15 #836  
37  Cord Smith 10 Brown County 18:17 #868  
38  Rhett Silbough 12 Brown County 18:20 #904  
39  David Eggleton 12 Martinsville 18:20 #912  
40  Draven Martinez 9 Columbus North 18:21 #925  
41  Aidan McGill 10 Columbus North 18:22 #939  
42  Nathan Furnish 11 Switzerland County 18:23 #941  
43  Ty Tormoehlen 9 Seymour 18:23 #944  
44  Elijah Hatton 10 Jennings County 18:24 #960  
45  Cooper Hon 9 Switzerland County 18:28 #1,014  
46  Sam Fewell 10 Shawe Memorial 18:31 #1,037  
47  Logan Ferris 10 Madison 18:36 #1,097  
48  Ethan Lax 12 Columbus North 18:38 #1,133  
49  Max Hostetter 10 White River Valley 18:39 #1,158  
50  Alex Carney 11 Silver Creek 18:40 #1,169  
51  Rafe Silbaugh 11 Brown County 18:41 #1,189  
52  Rylan Hottell 10 Columbus North 18:42 #1,201  
53  Kaushal Padmanabhan 12 Columbus North 18:42 #1,204  
54  Sam Rockey 10 Seymour 18:43 #1,213  
55  Joe Drossart 10 Southwestern (Hanover) 18:44 #1,227  
56  Chance Ratliff 9 Brownstown Central 18:45 #1,244  
57  Connor Neace 12 Austin 18:47 #1,267  
58  Karson Evans 10 Henryville 18:48 #1,278  
59  Charlie Webb 10 Brown County 18:48 #1,279  
60  Waylon Patrick 12 Brown County 18:50 #1,304  
61  Easton Collier 10 Martinsville 18:51 #1,314  
62  Case Smith 9 Brown County 18:53 #1,340  
RankNameSectionalRatingState Rank
Columbus North Brown County 124 #1  
Austin Austin 440 #31  
Jennings County Austin 495 #39  
Seymour Brown County 827 #98  
Brown County Brown County 852 #103  
Martinsville Brown County 1,039 #137  
Southwestern (Hanover) Austin 1,263 #174  
Madison Austin 1,276 #177  
Brownstown Central Brown County 1,283 #178  

Other unranked teams:
Henryville Austin 1,551



Regional Simulation




Based on results of 5,000 simulations of the IHSAA Tournament. Only teams that advanced out of the sectional simulation for each trial were included in the regional simulation for that trial. Numbers in tables represent percentage of times each outcome occured during simulation.



SchoolAdvances to RoundAvg FinishAvg ScoreMin ScoreMax Score Finishing Place
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Columbus North 100.0% 1.0 16 15 30 100.0
Austin 100.0% 2.3 70 41 100 68.5 31.5
Jennings County 100.0% 2.7 77 44 99 31.5 68.5
Brown County 100.0% 4.4 130 99 174 59.3 40.7
Seymour 100.0% 4.6 134 96 183 40.7 59.3 0.0
Martinsville 100.0% 6.1 195 168 223 90.5 9.2 0.3
Southwestern (Hanover) 100.0% 7.8 221 164 273 0.0 4.3 34.4 36.5 24.8
Madison 100.0% 8.0 224 175 268 3.4 30.9 31.4 34.3
Brownstown Central 100.0% 8.1 225 174 271 1.8 25.6 31.8 40.8


RunnerSchoolRatingAdvances to RoundAvg Finish Finishing Place
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Reese Kilbarger-Stumpff Columbus North 15:33 100.0% 1.0 98.3 1.7
Matt Newell Columbus North 15:52 100.0% 1.5 1.7 95.5 2.6 0.2
Clayton Guthrie Columbus North 16:12 100.0% 2.9 1.1 51.5 33.2 11.0 2.7 0.4 0.0 0.1
Evan Carr Columbus North 16:14 100.0% 3.4 0.8 33.7 43.8 16.6 3.9 0.9 0.2 0.1 0.0
Mateo Mendez Columbus North 16:24 100.0% 4.7 4.0 12.6 46.9 24.3 8.1 2.6 0.6 0.6 0.3 0.1 0.1 0.1
Chase Austin Brown County 16:30 100.0% 5.7 0.0 0.8 7.5 8.2 16.1 26.1 17.4 11.8 6.0 2.7 1.7 0.9 0.3 0.3 0.1 0.1
Will Russell Columbus North 16:37 100.0% 6.6 0.0 0.4 4.6 25.6 30.2 17.1 9.8 5.2 2.9 1.5 1.4 0.7 0.4 0.1 0.0
Will Kiel Columbus North 16:46 100.0% 8.5 0.3 3.8 13.6 22.9 18.1 12.1 9.9 6.0 4.9 3.8 3.3 0.6 0.4 0.2 0.0
Jude Bane Seymour 16:46 100.0% 8.5 0.0 0.5 1.0 2.7 7.1 12.9 16.1 18.1 11.0 9.6 6.3 5.5 4.0 4.1 0.7 0.3
Lane Elsner Jennings County 16:54 100.0% 10.3 0.1 0.3 0.5 1.9 5.1 9.0 13.2 16.2 13.5 9.3 7.8 10.7 9.3 2.6 0.5 0.1
Eli Wahlman Jennings County 16:55 100.0% 10.6 0.0 0.1 0.6 1.8 4.2 6.9 11.3 15.7 14.7 10.3 9.0 10.3 10.7 3.5 0.7 0.1
Wyatt Beck Austin 16:58 100.0% 11.4 0.0 0.1 0.4 1.2 2.8 4.9 8.3 11.6 13.9 17.5 14.1 11.2 8.0 3.6 1.3 0.6 0.2 0.1
Chance Craig Austin 17:01 100.0% 12.3 0.0 0.1 0.7 1.6 3.2 5.4 8.4 10.7 14.6 17.3 14.6 13.1 5.5 2.7 1.1 0.6 0.3
Carlos Mata Austin 17:01 100.0% 12.3 0.0 0.1 0.5 1.8 3.3 5.4 8.6 11.4 15.0 15.6 14.7 13.0 5.9 2.9 1.2 0.5 0.2
Brandon Rice Austin 17:03 100.0% 13.0 0.0 0.0 0.3 0.9 1.8 3.3 6.5 8.7 11.9 15.7 17.4 17.0 8.9 4.0 1.9 1.0 0.5
Michael Proffer Seymour 17:19 100.0% 16.2 0.0 0.0 0.3 1.1 1.7 2.9 3.7 5.0 8.3 22.6 17.6 13.1 10.0 7.1
Aidan Ernstes Jennings County 17:20 100.0% 16.5 0.0 0.1 0.2 0.9 2.8 2.6 4.1 6.5 21.3 23.2 19.5 12.2 4.9
Brenden Baker Jennings County 17:28 100.0% 18.0 0.0 0.1 0.4 1.0 1.3 2.1 7.8 15.4 21.2 21.1 18.9
Martin Barco Martinsville 17:30 100.0% 18.6 0.0 0.1 0.1 0.5 0.8 1.1 2.2 7.2 13.6 14.2 16.6 15.8
Jackson Marshall Austin 17:32 100.0% 18.8 0.0 0.1 0.3 1.1 8.0 12.3 15.2 15.6 15.4
Logan Mcintosh Jennings County 17:35 100.0% 19.7 0.0 0.0 0.2 0.4 0.5 1.4 4.5 9.3 16.0 24.8
Noah McFall Jennings County 17:43 100.0% 21.1 0.1 0.1 0.2 0.6 2.1 5.8 11.1
Griffin Worzella Martinsville 18:11 100.0% 24.6 0.0 0.1 0.2
Dylan Kinser Charlestown 18:11 100.0% 24.8 0.0 0.0 0.1 0.3
Brayden Furnish Austin 18:13 100.0% 25.3 0.1 0.2
Cord Smith Brown County 18:17 100.0% 26.5 0.1 0.1
Rhett Silbough Brown County 18:20 100.0% 27.7 0.0 0.0
David Eggleton Martinsville 18:20 100.0% 27.9 0.0 0.0
Nathan Furnish Switzerland County 18:23 100.0% 28.8
Ty Tormoehlen Seymour 18:23 100.0% 28.9
Elijah Hatton Jennings County 18:24 100.0% 29.6
Cooper Hon Switzerland County 18:28 100.0% 31.3
Sam Fewell Shawe Memorial 18:31 100.0% 32.5
Logan Ferris Madison 18:36 100.0% 34.6
Max Hostetter White River Valley 18:39 100.0% 36.2
Alex Carney Silver Creek 18:40 100.0% 36.8
Rafe Silbaugh Brown County 18:41 100.0% 37.2
Sam Rockey Seymour 18:43 100.0% 38.0
Joe Drossart Southwestern (Hanover) 18:44 100.0% 38.6
Chance Ratliff Brownstown Central 18:45 100.0% 39.1
Connor Neace Austin 18:47 100.0% 40.0
Karson Evans Henryville 18:48 100.0% 40.5
Charlie Webb Brown County 18:48 100.0% 40.5
Waylon Patrick Brown County 18:50 100.0% 41.3
Case Smith Brown County 18:53 100.0% 42.9