Boys - Girls
Brown County Sectional
2018 - 2019 - 2020




These are rankings of individuals and teams that run in this sectional. It is not a projected order of finish in the race.
Below the rankings is a projection of this round of the tournament.



RankNameGradeSchoolRatingState Rank
Matt Newell 10 Columbus North 15:58 #16  
Reese Kilbarger-Stumpff 10 Columbus North 16:15 #40  
Andy Stohr 11 Columbus North 16:28 #72  
Austin Pulkowski 11 Columbus North 16:36 #101  
Evan Carr 10 Columbus North 16:43 #118  
Collin Pruitt 11 Columbus North 16:48 #140  
Joe Records 12 White River Valley 16:52 #168  
Carson Heath 11 Martinsville 16:56 #193  
Chase Austin 9 Brown County 17:08 #263  
10  Luke Plummer 12 Seymour 17:10 #271  
11  Will Kiel 10 Columbus North 17:11 #279  
12  Ethan Dippold 11 Seymour 17:12 #294  
13  Carson Littrell 12 Columbus North 17:20 #369  
14  Gabe Wills 11 Columbus North 17:25 #405  
15  Michael Proffer 10 Seymour 17:30 #454  
16  Sam Hobbeheydar 9 Columbus North 17:35 #501  
17  Nick Walter 12 Columbus East 17:36 #524  
18  Jacob Strietelmeier 9 Columbus North 17:37 #526  
19  Clayton Guthrie 9 Columbus North 17:37 #528  
20  Nathan Koch 11 Brownstown Central 17:44 #612  
21  Brandon Kleber 11 Seymour 17:44 #615  
22  Ryan Ault 11 Hauser 17:47 #639  
23  Kellen Hottell 9 Columbus North 17:54 #722  
24  Luke Bane 12 Seymour 17:59 #775  
25  John Merritt 9 Columbus North 18:01 #798  
26  Eli Crites 10 White River Valley 18:04 #826  
27  Jude Bane 9 Seymour 18:10 #910  
28  Dominic Hovis 10 Columbus North 18:13 #938  
29  Connor Harriss 11 Seymour 18:16 #976  
30  Mason Kellogg 12 Brownstown Central 18:16 #982  
31  Jackson Davis 11 Columbus North 18:17 #995  
32  Carter Howell 9 Columbus North 18:18 #1,010  
33  Will Russell 9 Columbus North 18:23 #1,076  
34  Rafe Silbaugh 9 Brown County 18:26 #1,131  
35  David Eggleton 10 Martinsville 18:31 #1,202  
36  Brycen Baugh 11 Seymour 18:32 #1,220  
37  Luke Hauersperger 12 Seymour 18:34 #1,241  
38  Parker Stone 10 White River Valley 18:40 #1,328  
39  Tyler Hertle 10 Columbus East 18:51 #1,477  
40  Colby Hertle 12 Columbus East 18:54 #1,519  
41  Tristen Kirkhoff 10 White River Valley 18:55 #1,549  
42  Cameron Fox 11 Brown County 18:56 #1,558  
43  Clay Greenawalt 10 Seymour 18:57 #1,581  
44  Tucker Kirkoff 11 White River Valley 18:57 #1,582  
RankNameRatingState Rank
Columbus North 214 #4  
Seymour 602 #59  
White River Valley 915 #130  
Brown County 1,073 #160  
Brownstown Central 1,099 #165  
Columbus East 1,113 #167  
Martinsville 1,185 #187  



Sectional Simulation




Based on results of 2,000 simulations of the IHSAA Tournament. Numbers in tables represent percentage of times each outcome occured during simulation.



SchoolAvg FinishAvg ScoreMin ScoreMax Score Finishing Place
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Columbus North 1.0 16 15 24 100.0
Seymour 2.0 73 53 91 100.0 0.1
White River Valley 3.1 108 82 143 0.1 93.7 5.3 0.8 0.3
Brown County 5.1 138 101 168 2.5 33.7 29.6 22.8 11.5
Brownstown Central 5.2 140 104 172 2.2 30.0 28.0 23.1 16.8
Columbus East 5.4 141 104 176 1.6 25.9 26.5 25.6 20.5
Martinsville 6.3 150 123 177 0.1 5.3 15.1 28.4 51.3


RunnerSchoolRatingAvg Finish Finishing Place
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Matt Newell Columbus North 15:58 1.0 96.5 3.5 0.1
Reese Kilbarger-Stumpff Columbus North 16:15 1.5 3.4 85.1 10.0 1.5 0.1
Andy Stohr Columbus North 16:28 2.6 0.1 9.3 66.2 17.2 6.0 1.2 0.2 0.1
Austin Pulkowski Columbus North 16:36 3.8 0.1 0.8 14.7 45.2 22.6 11.2 3.7 1.5 0.5 0.1
Evan Carr Columbus North 16:43 4.9 0.2 2.1 16.4 35.3 25.1 12.3 6.1 2.3 0.4
Collin Pruitt Columbus North 16:48 5.8 0.6 5.8 16.5 33.5 23.1 12.4 5.8 2.1 0.5
Joe Records White River Valley 16:52 6.6 0.1 0.9 4.4 8.0 10.1 13.2 24.2 19.8 11.4 5.7 2.0 0.4 0.1
Carson Heath Martinsville 16:56 7.2 0.4 1.8 4.6 7.0 11.1 19.2 25.4 16.6 9.0 4.3 0.7 0.3 0.1
Chase Austin Brown County 17:08 9.1 0.2 0.7 1.6 2.9 7.1 14.0 21.2 25.7 17.6 7.0 1.9 0.4 0.1
Luke Plummer Seymour 17:10 9.4 0.2 0.9 0.9 2.0 4.9 9.8 21.5 24.2 28.9 5.5 1.0 0.3 0.1
Will Kiel Columbus North 17:11 9.5 0.1 0.1 5.4 11.0 19.9 27.2 23.8 9.2 2.5 0.9 0.2 0.1
Michael Proffer Seymour 17:30 11.9 0.1 0.1 0.7 3.0 12.0 38.2 24.2 13.4 6.2 2.0 0.3 0.1
Nick Walter Columbus East 17:36 12.9 0.1 0.1 0.1 0.3 2.2 6.9 18.9 23.3 19.6 13.7 9.3 3.4 1.5 0.7 0.3
Nathan Koch Brownstown Central 17:44 14.1 0.1 0.4 2.3 10.2 15.9 20.1 19.1 15.0 9.4 4.1 2.4 0.8
Brandon Kleber Seymour 17:44 14.3 0.2 0.7 4.0 15.9 23.2 23.5 22.8 7.1 2.1 0.7 0.1
Ryan Ault Hauser 17:47 14.6 0.1 0.2 1.2 6.0 13.3 16.5 20.7 18.9 11.8 6.3 3.0 1.7
Luke Bane Seymour 17:59 16.8 0.6 3.1 8.7 15.6 28.1 24.1 12.1 5.2
Eli Crites White River Valley 18:04 17.5 0.3 1.3 2.1 5.5 10.5 20.5 18.1 16.2 12.2
Jude Bane Seymour 18:10 18.8 0.2 1.2 2.5 7.8 19.1 25.3 20.1
Connor Harriss Seymour 18:16 19.8 0.4 1.0 3.4 9.0 15.7 24.9
Mason Kellogg Brownstown Central 18:16 19.9 0.3 0.8 2.2 6.5 11.1 15.1 15.7
Rafe Silbaugh Brown County 18:26 21.9 0.1 0.1 0.3 1.4 2.8 5.0 9.6
David Eggleton Martinsville 18:31 22.7 0.2 0.6 1.5 2.4 5.5
Brycen Baugh Seymour 18:32 23.0 0.3 0.7 2.8
Parker Stone White River Valley 18:40 24.4 0.1 0.1 0.8 1.1
Tyler Hertle Columbus East 18:51 26.9 0.1 0.1 0.3
Colby Hertle Columbus East 18:54 27.8 0.1 0.1 0.1
Tristen Kirkhoff White River Valley 18:55 28.1
Cameron Fox Brown County 18:56 28.1 0.1
Tucker Kirkoff White River Valley 18:57 28.5